
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
30 in. x 60 in. 3-Shelf Flush Edges Heavy Duty Shelf Truck
- Item Code: 3G-3060-6PHBK
- Brand: Little Giant
- Unit Size: 1
Description
Little Giant?s Heavy-Duty Shelf Truck features all-welded 12 gauge shelves and is built to last.
Features
Back To Top- 12 gauge steel shelves
- 36" Top Shelf Height
- 2 rigid and 2 swivel casters with wheel brakes
- 6" x 2" phenolic wheels
- 3600 lbs. Capacity
Tech Specs
Back To Top| Freight Class | 175 |
|---|---|
| Shelves | 3 Shelves |
| Shelf Clearance | 12" |
| Wheel Description | 6" Phenolic |
| Brand | Little Giant |
| Load Capacity | 3600 lbs |
| Top Shelf Height | 36" |
| Caster Type | 2 Rigid, 2 Swivel |
| Lip Flush | Flush Shelves |
| Shelf Size WxL | 30" x 60" |
| Ship Weight | 281 |
| Wheel Brakes | Wheel Brakes |