
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
36 in. x 72 in. 3-Shelf Wheel-Brakes Position-Lock Extra Heavy Duty Shelf Truck
- Item Code: 3GH372-8PHKBKPL
- Brand: Little Giant
- Unit Size: 1
Description
All-welded, heavy-duty steel shelf truck provides easy maneuverability of goods with 5,000 lbs load capacity. Reinforced 12 gauge steel shelves and 2" x 2" heavy-duty corner angles ensure this unit is built to last even in the most demanding applications.
Features
Back To Top- 5000 lbs. load capacity
- 12 gauge steel construction
- 2" x 2" heavy-duty corner angles
- 8" Phenolic wheels with heavy-duty kingpinless casters
- Top shelf height: 36"
- All-welded construction
- Made in the USA
Tech Specs
Back To Top| Ship Weight | 398 |
|---|---|
| Freight Class | 175 |
| Shelf Size WxL | 36" x 72" |
| Lip Flush | Flush Shelves |
| Load Capacity | 5000 lbs |
| Wheel Brakes | Wheel Brakes, Position Lock |
| Wheel Description | 8" Phenolic |
| Shelves | 3 Shelves |
| Brand | Little Giant |
| Top Shelf Height | 36" |
| Caster Type | 4 Swivel |
| Shelf Clearance | 10.5" |