
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
24 in. x 48 in. 3-Shelf Lipped Edges Heavy Duty Shelf Truck
- Item Code: 3GL-2448-6PHBK
- Brand: Little Giant
- Unit Size: 1
Description
Little Giant's Heavy-Duty Shelf Truck features all-welded 12 gauge shelves and is built to last.
Features
Back To Top- 3600 lbs. Capacity
- 12 gauge steel shelves
- 36" Top Shelf Height
- 2 rigid and 2 swivel casters with wheel brakes
- 6" x 2" phenolic wheels
Tech Specs
Back To Top| Wheel Description | 6" Phenolic |
|---|---|
| Brand | Little Giant |
| Freight Class | 125 |
| Top Shelf Height | 36" |
| Wheel Brakes | Wheel Brakes |
| Load Capacity | 3600 lbs |
| Shelf Size WxL | 24" x 48" |
| Lip Flush | 1.5" Retaining Lips |
| Shelf Clearance | 11" |
| Ship Weight | 185 |
| Caster Type | 2 Rigid, 2 Swivel |
| Shelves | 3 Shelves |