
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
24 in. x 36 in. 3-Shelf Lipped Edges Writing Shelf Order Picking Truck
- Item Code: 3LGL-2436-WSBRK
- Brand: Little Giant
- Unit Size: 1
Description
Convenient 12" long writing shelf and optional storage pocket adds to the versatility of this truck.
Features
Back To Top-
Two rigid and two swivel casters with wheel brakes
Tech Specs
Back To Top| Lip Flush | 1.5" Retaining Lips |
|---|---|
| Wheel Brakes | Wheel Brakes |
| Caster Type | 2 Rigid, 2 Swivel |
| Shelf Size WxL | 24" x 36" |
| Ship Weight | 133 |
| Top Shelf Height | 35" |
| Features | Writing Shelf |
| Load Capacity | 1200 lbs |
| Brand | Little Giant |
| Freight Class | 175 |
| Shelf Clearance | 11.75" |
| Shelves | 3 Shelves |
| Wheel Description | 5" Polyurethane |