
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
30 in. x 48 in. Retaining Lips 3-Shelf 6 in. Polyurethane Wheels Welded Service Cart
- Item Code: 3LGL-3048-6PY
- Brand: Little Giant
- Unit Size: 1
Description
Little Giant durability in an economical shelf truck. All-welded and built to last. Made in the USA.
Features
Back To Top- 12 gauge shelves
- Bottom shelf has 1-1/2" retaining lips
- All-welded construction
- Made in the USA
Tech Specs
Back To Top| Top Shelf Height | 36.5" |
|---|---|
| Brand | Little Giant |
| Shelf Clearance | 11.75" |
| Shelves | 3 Shelves |
| Load Capacity | 2000 lbs |
| Freight Class | 125 |
| Wheel Description | 6" Polyurethane |
| Ship Weight | 190 |
| Caster Type | 2 Rigid, 2 Swivel |
| Lip Flush | 1.5" Retaining Lips |
| Shelf Size WxL | 30" x 48" |