
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
30 in. x 48 in. x 63 in. 3-Shelf Flush Edges Multi-Shelf Order Picking Truck
- Item Code: 3M3048-6PHWSP
- Brand: Little Giant
- Unit Size: 1
Description
Heavy-duty Multi-Shelf Trucks provide plenty of space to transport your large loads. Also used as portable storage racks that can be moved for cleaning, or to different locations as your storage requirements change.
Features
Back To Top- 3600 lbs. load capacity
- 12 gauge steel shelves
- 12" long writing shelf
- Two rigid and two swivel casters
- 6" x 2" phenolic wheels
- All-welded construction
- Made in the USA
Tech Specs
Back To Top| Ship Weight | 228 |
|---|---|
| Freight Class | 175 |
| Shelves | 3 Shelves |
| Brand | Little Giant |
| Load Capacity | 3600 lbs |
| Shelf Clearance | 16.5" |
| Caster Type | 2 Rigid, 2 Swivel |
| Features | Writing Shelf & Storage Pocket |
| Lip Flush | Flush Shelves |
| Overall Height | 45" |
| Shelf Size WxL | 30" x 48" |
| Wheel Description | 6" Phenolic |