
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
5.0mm Twister® GP, 120° Point, 21° Helix, Carbide NC Spotting Drill
- Item Code: 40319680
- Brand: MA Ford
- Unit Size: 1
Description
Twister® GP - Series 403
Designed for accurate spotting on NC machines.
Solid carbide construction, short lengths and no body clearance make this a very rigid tool.
Features
Back To Top- Can be used at higher speeds and feeds, compatible with other carbide tooling.
- Easy to repoint because there is no web taper.
Tech Specs
Back To Top| Helix | 21° |
|---|---|
| Metric Size | 5.00 mm |
| Number of Flutes | 2 |
| Decimal Size | 0.1969" |
| Series | Twister® GP |
| Overall Length | 51mm |
| Angle | 120° |
| Brand | MA Ford |
| Length of Flute | 26.0mm |
| Material | Solid Carbide |