
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
.5 hp, 7° Offset, 20,000 RPM, Front Exhaust, for 1/4-3/4 Inch W x 18 Inch L (6-19 mm x 457 mm) Belts, Dynafile II Abrasive Belt Tool
- Item Code: 40320
- Brand: Dynabrade
- Unit Size: 1
Description
Grind, deburr, blend and polish, on metal, plastic, fiberglass, composites, rubber, glass and more. Grind from contact wheel or platen pad; finish and polish using slack of belt.
Features
Back To Top- Tool includes 11206 Contact Arm for 3/4" wide x 18" long abrasive belts.
- Lightweight, ergonomic 7 degree offset design. Grinding head pivots 360 degrees for securing in most efficient position.
- Belt guard easily detaches for quick abrasive change; simple belt tracking adjustment knob.
Tech Specs
Back To Top| Motor Free Speed (RPM) | 20,000 |
|---|---|
| Brand | Dynabrade |
| Exhaust Type | Front Exhaust |
| Max. SFPM (SM/Min.) | 4,550 (1,382) |
| Motor Style | 7 Degree Offset |
| Belt Size Inches (mm) | 1/4-3/4" (6-19) W x 18" (457) L |
| Air Inlet Thread | 1/4" NPT |
| Hose I.D. Size Inches (mm) | 3/8" (10) |
| hp (W) | .5 (373) |
| Height Inches (mm) | 4-7/8" (124) |
| Length Inches (mm) | 14-1/4" (362) |