
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
.4 hp, 7° Offset, 25,000 RPM, Front Exhaust, for 1/8-3/4 Inch W x 18 Inch L (3-19 mm x 457 mm) Belts, Dynafile II Abrasive Belt Tool, for Non-Woven Nylon Belts
- Item Code: 40353-DYNABRADE
- Brand: Dynabrade
- Unit Size: 1
Description
.4 hp Dynafile II adds a lightweight, compact variation to Dynabrades famous Abrasive Belt Tool line. Includes 11203 Contact Arm for 1/2" wide x 18" long medium non-woven nylon belt (90292).
Features
Back To Top- Designed exclusively for use with non-woven nylon belts.Excellent for setting grain lines, achieving consistent satin finishes on a variety of metals, and removing oxide and weld discoloration.
- 40375 Rubber Drive Wheel minimizes non-woven nylon belt slippage.
Tech Specs
Back To Top| Height Inches (mm) | 4-1/8" (105) |
|---|---|
| hp (W) | .4 (321) |
| Length Inches (mm) | 14" (356) |
| Max. SFPM (SM/Min.) | 5,730 (1,747) |
| Hose I.D. Size Inches (mm) | 3/8" (10) |
| Brand | Dynabrade |
| Exhaust Type | Front Exhaust |
| Motor Style | 7 Degree Offset |
| Belt Size Inches (mm) | 1/8-3/4" (3-19) W x 18" (457) L |
| Air Inlet Thread | 1/4" NPT |
| Motor Free Speed (RPM) | 25,000 |