
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
.4 hp, 7° Offset, 5,000 RPM, Front Exhaust, for 1/4-3/4 Inch W x 18 Inch L (6-19 mm x 457 mm) Belts, Dynafile II Abrasive Belt Tool, Slow Speed
- Item Code: 40381
- Brand: Dynabrade
- Unit Size: 1
Description
Grind, deburr, blend and polish, on metal, plastic, fiberglass, composites, rubber, glass and more. Grind from contact wheel or platen pad; finish and polish using slack of belt.
Features
Back To Top- 1,500 SFPM. Slow speed ensures longer belt life when working on titanium and other exotic materials.
- Includes 11206 Contact Arm for 3/4" wide x 18" long belts.
Tech Specs
Back To Top| Height Inches (mm) | 5-3/4" (146) |
|---|---|
| Max. SFPM (SM/Min.) | 1,500 (457) |
| Motor Style | 7 Degree Offset |
| Length Inches (mm) | 15-1/2" (394) |
| Hose I.D. Size Inches (mm) | 3/8" (10) |
| hp (W) | .4 (321) |
| Air Inlet Thread | 1/4" NPT |
| Belt Size Inches (mm) | 1/4-3/4" (6-19) W x 18" (457) L |
| Brand | Dynabrade |
| Exhaust Type | Front Exhaust |
| Motor Free Speed (RPM) | 5,000 |