
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
Electric Dynafile II Abrasive Belt Tool Versatility Kit, 11,000 RPM, 120 V (AC), 7 Amp, 60 Hz, for 1/8-3/4 Inch W x 18-34 Inch L (3-19 mm x 457-864 mm) Belts
- Item Code: 40611-DYNABRADE
- Brand: Dynabrade
- Unit Size: 1
Description
Electric Dynafile II runs coated abrasive and non-woven nylon belts, and is ideal for countless applications on metal, plastic, fiberglass, solid surface, stone, glass etc.
Features
Back To Top- Grind with contact wheel or platen pad. Finish and polish using slack of belt. Tool accepts over 20 interchangeable contact arms, for use with belts 1/4" to 3/4" wide by 18" long. Can accept 1/8" wide or 24" long belts with purchase of additional contact arms (not included).
- Comfortable switch with lock-on feature. Easily accessible brushes for quick replacement. Sanding head pivots 360 degrees, for working in previously inaccessible areas.
- Reversible side-handle for operator comfort. Tool is double-insulated for safety and includes electric cord 8 feet (2.44 m) in length.
- Includes Electric Dynafile® II with 11203 Contact Arm, and two additional arms (11202 and 11204). Also includes eight abrasive belts of various grits, and an assortment of platen pads. All items contained in a durable carrying case.
Tech Specs
Back To Top| Belt Size Inches (mm) | 1/8-3/4" (3-19) W x 18-24" (457-610) L |
|---|---|
| Current | 6.0 Amps |
| Height Inches (mm) | 5.5" (140) |
| hp (W) | 0.91 (680) |
| Motor Free Speed (RPM) | 11,000 |
| Motor Style | Electric |
| Phase | 1 |
| Brand | Dynabrade |
| Length Inches (mm) | 19" (483) |
| Voltage | 120 V (AC) |
| Max. SFPM (SM/Min.) | 2,520 (768) |
| Frequency | 60 Hz |