
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/2 Inch Sanding Drum #407
- Item Code: 407-DREMEL
- Brand: Dremel
- Unit Size: 1
Description
The Dremel sanding drum mandrel holds a sanding band covered with an aluminum oxide abrasive. Sanding bands used on the sanding drum mandrel are sold separately. ½-inch bit diameter.
Features
Back To Top- For rough shaping and smoothing
- Use on wood and fiberglass
- Sanding band covered with aluminum oxide abrasive
Tech Specs
Back To Top| Color Code | Purple |
|---|---|
| Diameter (Inch) | 1/2" |
| Diameter (Metric) | 12.7mm |
| Series | #407 |
| Brand | Dremel |
| Overall length | 1-1/2" |
| Material | Aluminum Oxide |
| Shank Diameter | 1/8" |
| Grit | 60 |