
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
8 mm Diameter x 19 mm Length of Cut x 63 mm Overall Length 6 Flutes Aqua Mill Hard Carbide Square End Endmill - L9712
- Item Code: 41000067
- Brand: Nachi America
- Unit Size: 1
Description
Hardened Steels 45-70 HRC
Features
Back To Top- Excellent for HSM of hardened steels up to 70 HRC
- Thick core and wide land width for increased rigidity
- Aqua Mill Nano-layer coating for high heat and wear resistance
Tech Specs
Back To Top| Coating/Finish | Aqua Mill |
|---|---|
| Length of Cut | 19 mm |
| Material | Solid Carbide |
| Number of Flutes | 6 |
| Brand | Nachi America |
| Decimal Diameter | 0.3150" |
| Helix | High |
| Metric Diameter | 8.00 mm |
| Suitable for Milling | Hardened Steels 45-70 HRC |
| Cutting Direction | Right |
| Overall Length | 63 mm |
| Series | L9712 |
| Shank Size | 8 mm |