
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
10 Inch x 18 Inch, MBS-1018-3, Horizontal Dual Mitering Bandsaw
- Item Code: 413410
- Brand: Jet
- Unit Size: 1
Description
JET Dual Mitering Horizontal bandsaws unique design head dual miters both left and right for quick angle cuts.
Features
Back To Top- Heavy duty construction reduces vibration and deflection
- Built in, self propelled blade brush prevents chip build up in blade guides
- Blade tension gauge helps to ensure the blade is in the correct cutting position
- Magnetic starter for low voltage and lost phase protection
- Automatic blade breakage sensor detects accidental breakage and interrupts the power
- Power switch with safety key provents accidental start up
- CSA/CUS: Folloing strict guidelines and electrical requirements, this JET saw is CSA/CUS certifield
- Blade is fully guarded for Operator safety
- Automatic shut off switch stops the sawing process
Tech Specs
Back To Top| Bed Height (In.) | 22-1/2 |
|---|---|
| Blade Size (In.) | 1 x 0.032 x 144 |
| Cutting Capacity (W x D) (In.) | 10" x 18" |
| Gross Weight (lbs.) | 1144 |
| Head Movement (Deg.) | 45R ,60L |
| Model Number | MBS-1018-3 10 |
| Motor (HP) | 2 HP, 230/460V, 3 Phase |
| Overall Dimensions (L x W x H) (In.) | 79 x 36 x 46 |
| Prewired Voltage (V.) | 230V, 3Ph |
| Rectangle at 60 Degrees (In.) | 6 x 5 |
| Rectangle at 90 Degrees (In.) | 10 x 17 |
| UPC | 731325513530 |
| Blade Wheel Diameter (In.) | 14-1/4 |
| Round at 90 Degrees (In.) | 10 |
| Blade Speed (SFPM) | 50, 125, 200, 275 |
| Country of Origin | TW |
| Rectangle at 45 Degrees (In.) | 10 x 12 |
| Weight (Lbs.) | 1144 |
| Brand | Jet |
| Round at 45 Degrees (In.) | 10 |
| Round at 60 Degrees (In.) | 6 |