
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
15/16 Inch Cut-Off Wheels #420 (Pack of 20)
- Item Code: 420
- Brand: Dremel
- Unit Size: 1
Description
A 15/16-inch diameter cut-off wheel made of a hard abrasive material that's used for slicing and cutting metal, including hardened steel. Our cut-off wheel makes it easy to cut bolts or screws, or make slots in rusted or stripped bolts and screws to allow for easy removal with a screwdriver.
Pack of 20 wheels.
Features
Back To Top- Use with mandrel 402
- Makes it easy to cut or slot bolts and screws
- Use on sheet metal, thin wood and plastic
- Cuts only along its edge
Tech Specs
Back To Top| Blade Thickness | 0.0625 |
|---|---|
| Color Code | Red |
| Diameter (mm) | 23.8mm |
| Pack Quantity | 20 |
| RPM | 30,000 |
| Series | 420 |
| Shank | Requires #402 Mandrel |
| Size | .9375 |
| Thickness | .040" |
| Brand | Dremel |
| Diameter | 15/16" |