
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
7/16 Inch Diameter Endmill, 7/16 Shank, 4 flutes, 1 Length of Cut, 2-1/2 Reach, Carbide, FIREX Coated, HA Shank, 4-1/2 Overall Length, 35/38° Helix Angle, 0.0079 chamfer
- Item Code: 4251-11.110
- Brand: Guhring
- Unit Size: 1
Description
The RF100 U is a four flute 35°/38° variable helix design for a wide range of materials. FIREX® coated for additional heat and abrasion resistance, the RF100 U style is a versatile design for the ever changing materials of the job shop environment. Designed for slotting, roughing and finishing operations.
Features
Back To Top- Suitable for roughing and finishing
- Up to 60% higher feed rates
- Up to 4-times longer tool life
- Vibration-free operation
- Improved workpiece surface quality
Tech Specs
Back To Top| Material | Solid Carbide |
|---|---|
| Metric Diameter | 11.11 mm |
| Overall Length | 4-1/2 |
| Reach (decimal) | 2.5000 |
| Chamfer Decimal | 0.0079" |
| Coating | FIREX |
| Number of Flutes | 4 |
| Fractional Diameter | 7/16" |
| Overall Length (mm) | 114.3 |
| Shank Diameter (mm) | 11.113 |
| Shank Type | HA |
| Decimal Inch (dia) | 0.4375 |
| Helix Angle | 35/38° |
| Shank Dia | 7/16 |
| Reach (mm) | 63.5 |
| Shank Dia (decimal) | 0.4375 |
| Brand | Guhring |
| Chamfer Metric | 0.20 mm |
| Overall Length (decimal) | 4.5 |
| Series | 4251 |
| Length of Cut | 1 |
| Reach | 2-1/2 |