
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3/16 Inch Diameter Endmill, 3/16 Shank, 4 flutes, 5/8 Length of Cut, 1 Reach, Carbide, FIREX Coated, HA Shank, 2-1/2 Overall Length, 35/38° Helix Angle, 0.0039 chamfer
- Item Code: 4251-4.760
- Brand: Guhring
- Unit Size: 1
Description
The RF100 U is a four flute 35°/38° variable helix design for a wide range of materials. FIREX® coated for additional heat and abrasion resistance, the RF100 U style is a versatile design for the ever changing materials of the job shop environment. Designed for slotting, roughing and finishing operations.
Features
Back To Top- Suitable for roughing and finishing
- Up to 60% higher feed rates
- Up to 4-times longer tool life
- Vibration-free operation
- Improved workpiece surface quality
Tech Specs
Back To Top| Reach | 1 |
|---|---|
| Reach (decimal) | 1.0000 |
| Chamfer Metric | 0.10 mm |
| Length of Cut | 5/8 |
| Metric Diameter | 4.76 mm |
| Overall Length | 2-1/2 |
| Overall Length (mm) | 63.5 |
| Decimal Inch (dia) | 0.1875 |
| Shank Type | HA |
| Coating | FIREX |
| Series | 4251 |
| Shank Diameter (mm) | 4.763 |
| Fractional Diameter | 3/16" |
| Material | Solid Carbide |
| Number of Flutes | 4 |
| Reach (mm) | 25.4 |
| Shank Dia | 3/16 |
| Brand | Guhring |
| Chamfer Decimal | 0.0039" |
| Helix Angle | 35/38° |
| Overall Length (decimal) | 2.5 |
| Shank Dia (decimal) | 0.1875 |