
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/4 Inch Diameter Endmill, 1/4 Shank, 4 flutes, 1-3/4 Length of Cut, Carbide, FIREX Coated, HA Shank, 4 Overall Length, 40° Helix Angle, 0.0059 chamfer
- Item Code: 4252-6.350
- Brand: Guhring
- Unit Size: 1
Description
The RF100 U is a four flute 35°/38° variable helix design for a wide range of materials. FIREX® coated for additional heat and abrasion resistance, the RF100 U style is a versatile design for the ever changing materials of the job shop environment. Designed for slotting, roughing and finishing operations.
Features
Back To Top- Suitable for roughing and finishing
- Up to 60% higher feed rates
- Up to 4-times longer tool life
- Vibration-free operation
- Improved workpiece surface quality
Tech Specs
Back To Top| Decimal Inch (dia) | 0.2500 |
|---|---|
| Shank Diameter (mm) | 6.35 |
| Shank Type | HA |
| Chamfer Decimal | 0.0059" |
| Coating | FIREX |
| Length of Cut | 1-3/4 |
| Helix Angle | 40° |
| Metric Diameter | 6.35 mm |
| Shank Dia (decimal) | 0.2500 |
| Chamfer Metric | 0.15 mm |
| Fractional Diameter | 1/4" |
| Brand | Guhring |
| Overall Length (decimal) | 4 |
| Overall Length (mm) | 101.6 |
| Material | Solid Carbide |
| Number of Flutes | 4 |
| Overall Length | 4 |
| Series | 4252 |
| Shank Dia | 1/4 |