
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/8 Inch Diameter Endmill, 1/8 Shank, 3 flutes, 1/4 Length of Cut, 3/4 Reach, Carbide, FIREX Coated, HB Shank, 2 Overall Length, 41/43/45° Helix Angle, 0.002 chamfer
- Item Code: 4255-3.170
- Brand: Guhring
- Unit Size: 1
Description
The RF100 U is a four flute 35°/38° variable helix design for a wide range of materials. FIREX® coated for additional heat and abrasion resistance, the RF100 U style is a versatile design for the ever changing materials of the job shop environment. Designed for slotting, roughing and finishing operations.
Features
Back To Top- Suitable for roughing and finishing
- Up to 60% higher feed rates
- Up to 4-times longer tool life
- Vibration-free operation
- Improved workpiece surface quality
Tech Specs
Back To Top| Reach | 3/4 |
|---|---|
| Brand | Guhring |
| Shank Dia (decimal) | 0.1250 |
| Helix Angle | 41/43/45° |
| Number of Flutes | 3 |
| Overall Length | 2 |
| Overall Length (decimal) | 2 |
| Overall Length (mm) | 50.8 |
| Shank Diameter (mm) | 3.175 |
| Chamfer Metric | 0.05 mm |
| Coating | FIREX |
| Fractional Diameter | 1/8" |
| Metric Diameter | 3.18 mm |
| Reach (mm) | 19.05 |
| Series | 4255 |
| Decimal Inch (dia) | 0.1250 |
| Reach (decimal) | 0.7500 |
| Material | Solid Carbide |
| Shank Dia | 1/8 |
| Length of Cut | 1/4 |
| Chamfer Decimal | 0.0020" |
| Shank Type | HB |