
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1 Inch Diameter Endmill, 1 Shank, 4 flutes, 2-1/4 Length of Cut, Carbide, nano-A Coated, HA/HB Shank, 5 Overall Length, 40° Helix Angle, 0.0354 chamfer
- Item Code: 4258-25.400
- Brand: Guhring
- Unit Size: 1
Description
Designed specifically for tough applications with 36°/38° helix angles, the RF100 VA style variable helix end mill provides longer tool life and maximum efficiency when milling stainless steel. Available as stocked standards with a nano-A™ titanium aluminum nitride coating for added performance.
Features
Back To Top- Suitable for roughing or finishing
- Up to 60% higher feed rates
- Up to 4-times longer tool life
- Vibration-free operation
- Improved workpiece surface quality
Tech Specs
Back To Top| Chamfer Metric | 0.90 mm |
|---|---|
| Brand | Guhring |
| Chamfer Decimal | 0.0354" |
| Coating | Nano-A |
| Length of Cut | 2-1/4 |
| Helix Angle | 40° |
| Number of Flutes | 4 |
| Metric Diameter | 25.40 mm |
| Series | 4258 |
| Shank Diameter (mm) | 25.4 |
| Decimal Inch (dia) | 1.0000 |
| Material | Solid Carbide |
| Shank Dia | 1 |
| Shank Dia (decimal) | 1.0000 |
| Overall Length (decimal) | 5 |
| Overall Length (mm) | 127 |
| Fractional Diameter | 1" |
| Overall Length | 5 |
| Shank Type | HA/HB |