
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3/8 Inch Diameter Endmill, 3/8 Shank, 4 flutes, 1 Length of Cut, 2-1/4 Reach, Carbide, nano-A Coated, HA/HB Shank, 4 Overall Length, 36/38° Helix Angle, 0.0118 chamfer
- Item Code: 4260-9.52
- Brand: Guhring
- Unit Size: 1
Description
Designed specifically for tough applications with 36°/38° helix angles, the RF100 VA style variable helix end mill provides longer tool life and maximum efficiency when milling stainless steel. Available as stocked standards with a nano-A™ titanium aluminum nitride coating for added performance.
Features
Back To Top- Suitable for roughing or finishing
- Up to 60% higher feed rates
- Up to 4-times longer tool life
- Vibration-free operation
- Improved workpiece surface quality
Tech Specs
Back To Top| Reach (mm) | 57.2 |
|---|---|
| Helix Angle | 36/38° |
| Metric Diameter | 9.53 mm |
| Overall Length (mm) | 101.6 |
| Shank Type | HA/HB |
| Brand | Guhring |
| Length of Cut | 1 |
| Shank Dia (decimal) | 0.3750 |
| Chamfer Metric | 0.30 mm |
| Number of Flutes | 4 |
| Overall Length (decimal) | 4.0000 |
| Fractional Diameter | 3/8" |
| Series | 4260 |
| Shank Diameter (mm) | 9.525 |
| Reach (decimal) | 2.2500 |
| Chamfer Decimal | 0.0118" |
| Reach | 2-1/4 |
| Coating | Nano-A |
| Material | Solid Carbide |
| Overall Length | 4 |
| Coolant | without |
| Decimal Inch (dia) | 0.3750 |
| Shank Dia | 3/8 |