
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1 Inch Diameter Endmill, 1 Shank, 4 flutes, 2-1/4 Length of Cut, Carbide, nano-A Coated, HA/HB Shank, 5 Overall Length, 35° Helix Angle, 0.0315 chamfer
- Item Code: 4262-25.400
- Brand: Guhring
- Unit Size: 1
Description
The RF100 VA/NF rougher incorporates the same 36°/38° variable helix design of the RF100 VA with the addition of a roughing profile that requires less power consumption and cutting pressure under difficult machining conditions.
Features
Back To Top- Decreased cutting pressure and power consumption
- Vibration-free operation
- Increased feed rates possible
- Increased surface qualities (R? = 2-3 µm)
- Improved tool life
Tech Specs
Back To Top| Chamfer Metric | 0.80 mm |
|---|---|
| Fractional Diameter | 1" |
| Decimal Inch (dia) | 1.0000 |
| Helix Angle | 35° |
| Overall Length | 5 |
| Shank Dia | 1 |
| Shank Dia (decimal) | 1.0000 |
| Shank Type | HA/HB |
| Brand | Guhring |
| Length of Cut | 2-1/4 |
| Overall Length (decimal) | 5 |
| Series | 4262 |
| Overall Length (mm) | 127 |
| Chamfer Decimal | 0.0315" |
| Coating | Nano-A |
| Material | Solid Carbide |
| Number of Flutes | 4 |
| Metric Diameter | 25.40 mm |
| Shank Diameter (mm) | 25.4 |