
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
7/16 Inch Diameter Endmill, 5 flutes, 1 Length of Cut, FIREX Coated, HA/HB Shank, 2-3/4 Overall Length, 45° Helix Angle, 0.0059 chamfer
- Item Code: 4263-11.110
- Brand: Guhring
- Unit Size: 1
Description
The S/F six flute 44°/45°/46° variable helix end mill is suitable for super finishing high speed milling operations as well as semi-roughing with feed widths up to 0.3 x D. Extremely good surface qualities are produced thanks to large helix angles. The material spectrum covers all mild steels, cast iron, non-ferrous metals and high-alloyed materials. FIREX® coated for additional tool life. Coolant fed version is available from stock.
Features
Back To Top- Suitable for semi-roughing (HPC) and HSC-finishing
- Extremely high form accuracy
- Vibration-free operation
- Optimized flute geometry
- High feed rates possible
- Optimal surface quality
- Increased tool life
Tech Specs
Back To Top| Overall Length (decimal) | 2.748 |
|---|---|
| Overall Length (mm) | 69.8 |
| Decimal Inch (dia) | 0.4375 |
| Shank Dia (decimal) | 0.4375 |
| Shank Type | HA/HB |
| Chamfer Decimal | 0.0059" |
| Brand | Guhring |
| Chamfer Metric | 0.15 mm |
| Helix Angle | 45° |
| Length of Cut | 1 |
| Number of Flutes | 5 |
| Overall Length | 2-3/4 |
| Metric Diameter | 11.11 mm |
| Coating | FIREX |
| Fractional Diameter | 7/16" |
| Series | 4263 |
| Shank Diameter (mm) | 11.113 |