
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
5/16 Inch Diameter Endmill, 5 flutes, 13/16 Length of Cut, FIREX Coated, HA/HB Shank, 2-1/2 Overall Length, 45° Helix Angle, 0.0039 chamfer
- Item Code: 4263-7.940
- Brand: Guhring
- Unit Size: 1
Description
The S/F six flute 44°/45°/46° variable helix end mill is suitable for super finishing high speed milling operations as well as semi-roughing with feed widths up to 0.3 x D. Extremely good surface qualities are produced thanks to large helix angles. The material spectrum covers all mild steels, cast iron, non-ferrous metals and high-alloyed materials. FIREX® coated for additional tool life. Coolant fed version is available from stock.
Features
Back To Top- Suitable for semi-roughing (HPC) and HSC-finishing
- Extremely high form accuracy
- Vibration-free operation
- Optimized flute geometry
- High feed rates possible
- Optimal surface quality
- Increased tool life
Tech Specs
Back To Top| Metric Diameter | 7.94 mm |
|---|---|
| Length of Cut | 13/16 |
| Chamfer Metric | 0.10 mm |
| Fractional Diameter | 5/16" |
| Number of Flutes | 5 |
| Overall Length | 2-1/2 |
| Shank Diameter (mm) | 7.938 |
| Chamfer Decimal | 0.0039" |
| Coating | FIREX |
| Overall Length (decimal) | 2.5 |
| Shank Dia (decimal) | 0.3125 |
| Decimal Inch (dia) | 0.3125 |
| Helix Angle | 45° |
| Overall Length (mm) | 63.5 |
| Shank Type | HA/HB |
| Brand | Guhring |
| Series | 4263 |