
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3/16 Inch Diameter Endmill, 3/16 Shank, 3 flutes, 5/8 Length of Cut, Carbide, Bright Finish, HA/HB Shank, 2 Overall Length, 39/40/41° Helix Angle, 0.0039 chamfer
- Item Code: 4265-4.76
- Brand: Guhring
- Unit Size: 1
Description
Aluminum is the primary material for the RF100 A variable helix end mill. The 40°/42° variable helix angles and rake face angles are optimally suited for long chipping materials as well as non-ferrous materials. Available bright finished.
Features
Back To Top- Suitable for roughing and finishing
- Up to 60% higher feed rates
- Up to 4-times longer tool life
- Vibration-free operation
- Improved workpiece surface quality
Tech Specs
Back To Top| Helix Angle | 39/40/41° |
|---|---|
| Chamfer Decimal | 0.0039" |
| Material | Solid Carbide |
| Shank Dia (decimal) | 0.1875 |
| Overall Length | 2 |
| Shank Type | HA/HB |
| Brand | Guhring |
| Length of Cut | 5/8 |
| Overall Length (decimal) | 2.0000 |
| Shank Dia | 3/16 |
| Fractional Diameter | 3/16" |
| Metric Diameter | 4.76 mm |
| Number of Flutes | 3 |
| Overall Length (mm) | 50.8 |
| Shank Diameter (mm) | 4.763 |
| Chamfer Metric | 0.10 mm |
| Coating | Bright |
| Series | 4265 |
| Coolant | without |
| Decimal Inch (dia) | 0.1875 |