
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3/8 Inch Diameter Endmill, 3/8 Shank, 3 flutes, 1 Length of Cut, Carbide, Bright Finish, HA/HB Shank, 2-1/2 Overall Length, 39/40/41° Helix Angle, 0.0075 chamfer
- Item Code: 4265-9.52
- Brand: Guhring
- Unit Size: 1
Description
Aluminum is the primary material for the RF100 A variable helix end mill. The 40°/42° variable helix angles and rake face angles are optimally suited for long chipping materials as well as non-ferrous materials. Available bright finished.
Features
Back To Top- Suitable for roughing and finishing
- Up to 60% higher feed rates
- Up to 4-times longer tool life
- Vibration-free operation
- Improved workpiece surface quality
Tech Specs
Back To Top| Chamfer Decimal | 0.0075" |
|---|---|
| Chamfer Metric | 0.19 mm |
| Coolant | without |
| Fractional Diameter | 3/8" |
| Shank Diameter (mm) | 9.525 |
| Length of Cut | 1 |
| Overall Length | 2-1/2 |
| Series | 4265 |
| Shank Dia (decimal) | 0.3750 |
| Material | Solid Carbide |
| Overall Length (decimal) | 2.5000 |
| Coating | Bright |
| Helix Angle | 39/40/41° |
| Metric Diameter | 9.53 mm |
| Shank Type | HA/HB |
| Brand | Guhring |
| Decimal Inch (dia) | 0.3750 |
| Shank Dia | 3/8 |
| Overall Length (mm) | 63.5 |
| Number of Flutes | 3 |