
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/2 Inch Diameter Endmill, 1/2 Shank, 3 flutes, 1-1/4 Length of Cut, Carbide, Bright Finish, HA/HB Shank, 3-1/2 Overall Length, 29/30/31° Helix Angle, 0.0197 chamfer
- Item Code: 4266-12.70
- Brand: Guhring
- Unit Size: 1
Description
Designed specifically for rapid metal removal in aluminum and aluminum alloys. Large open flutes enable high feed rates without chip packing. The unique truncated roughing tooth profile reduces cutting forces while maintaining excellent edge strength.
Features
Back To Top- Decreased cutting pressure and power consumption
- Vibration-free operation
- Increased feed rates possible
- Increased surface qualities (R? = 2-3 µm)
- Longer tool life
Tech Specs
Back To Top| Number of Flutes | 3 |
|---|---|
| Shank Diameter (mm) | 12.7 |
| Chamfer Metric | 0.50 mm |
| Coolant | without |
| Coating | Bright |
| Fractional Diameter | 1/2" |
| Overall Length (decimal) | 3.5000 |
| Shank Dia (decimal) | 0.5000 |
| Overall Length | 3-1/2 |
| Series | 4266 |
| Helix Angle | 29/30/31° |
| Length of Cut | 1-1/4 |
| Shank Dia | 1/2 |
| Shank Type | HA/HB |
| Brand | Guhring |
| Decimal Inch (dia) | 0.5000 |
| Chamfer Decimal | 0.0197" |
| Overall Length (mm) | 88.9 |
| Material | Solid Carbide |
| Metric Diameter | 12.70 mm |