
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
6 Inch (152 mm) Extention Die Grinder, 25,000 RPM, Gearless, Rear Exhaust, 1/4 Inch & 6 mm Collets, Extended Muffler
- Item Code: 43515
- Brand: Dynabrade
- Unit Size: 1
Description
Dynabrade .4 hp (298W) Die Grinder series, with extension models for reaching into previously inaccessible areas! Offering extended shafts of 3" (76 mm) or 6" (152 mm), these tools allow efficient finishing within deep work-piece channels and difficult passages!
Ideal for rapid material removal, deburring, deflashing, surface preparation, cleaning, finishing and polishing. Models accept optional carbide burrs, abrasive stones, mounted wheels and molded abrasives.
Features
Back To Top- Shaft diameter of only (3/4") 19 mm fits into narrowest of areas!
- Governor-controlled motor maintains speed under load.
- Ergonomic tool housing with comfortable soft-touch grip. Safety-lock throttle lever prevents accidental startup.
Tech Specs
Back To Top| Length Inches (mm) | 14" (357) |
|---|---|
| Air Inlet Pressure PSIG (Bar) | 90 (6.2) |
| Hose I.D. Size Inches (mm) | 1/4" (6) |
| Collet Insert Size | 1/4" & 6 mm |
| Exhaust Type | Rear |
| Height Inches (mm) | 1.7" (44) |
| hp (W) | .4 (298) |
| Brand | Dynabrade |
| Air Inlet Thread | 1/4" NPT |
| Motor Free Speed (RPM) | 25,000 |