
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/4" 446-22X Phillips #2 Hex Insert Bit, Limited Clearance
- Item Code: 446-22X
- Brand: Apex
- Unit Size: 1
Description
1/4" Hex Insert Bits - Limited Clearance
Features
Back To Top- Made in the USA - Quality and Availability
- Proprietary Steel and Heat Treat Process Yields Greater Strength and Longer Bit Life
- Cutting-edge Machining Process Results in Tighter Tolerances and Superior Product Consistency
- Better and More Consistent Fit to Fasteners Leads to Better Torque Transfer
- Reduced Diamater Nose for Limited Clearance Applications
Tech Specs
Back To Top| Brand | Apex |
|---|---|
| Point Size | 2 |
| Turned Length (A) | 7/16 in; 11 mm |
| Fastener Type | Phillips® |
| Overall Length | 2 in; 51 mm |
| Tool Type | Phillips Bits |
| Turned OD (B) | 0.170 in; 4.06 mm |
| SKU Group Note | ACR® is a trademark of the Phillips Screw Co. |
| Drive | Hex Insert |
| Type | Bit |