
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
TIES 15 CABLE NYLON WHITE PK OF 50
- Item Code: 46415
- Brand: Gardner Bender
- Unit Size: 1
Description
Patented DoubleLock design has teeth on both sides of the tie, ensuring 50% greater strength than industry standards.
Features
Back To Top- Durable nylon construction
- Great for bundling wire, cable, hose, ducts, and countless other applications
Tech Specs
Back To Top| Bundle Diameter | 4" |
|---|---|
| Height | 9" |
| Quantity | 50 |
| Tensile Strength | 120 lb |
| Thickness | 0.0720" |
| Type | Heavy Duty |
| Brand | Gardner Bender |
| Width | 1/4" |
| Length | 15" |
| Material | Nylon |
| Color | Natural |