
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
.4 hp 7° Offset Die Grinder (Replaces 51212 and 51215), 5,000 RPM, Planetary-Geared, Extended Rear Exhaust, 1/4 Inch & 6mm Collets
- Item Code: 47212-DYNABRADE
- Brand: Dynabrade
- Unit Size: 1
Description
Kevlar® phenolic vanes for longer life. Lightweight ergonomic design for greater comfort and control. One-piece spindle keeps all rotating components on the same centerline for reduced run-out, which means lower vibration levels for enhanced operator comfort.
Features
Back To Top- Governor-controlled motor maintains speed under load. Includes both 1/4" & 6mm collet inserts.
- Highest horsepower and torque levels of any similar competitive product.
- High torque planetary-geared air motor.
- Slow speeds allow additional use as buffer/polisher.
Tech Specs
Back To Top| Height Inches (mm) | 5.6 (143) |
|---|---|
| Length Inches (mm) | 9 (228) |
| Hose I.D. Size Inches (mm) | 1/4" (6) |
| Air Inlet Thread | 1/4" NPT |
| Collet Size | 1/4" & 6 mm |
| Brand | Dynabrade |
| Motor Free Speed (RPM) | 5,000 |
| Exhaust Type | Rear with Extended Muffler |
| hp (W) | .4 (298) |