
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
4mm x 6mm x 12mm x 55mm TiAIN Coated Solid Carbide 4-Flute Corner Chamfer End Mill
- Item Code: 477704002LT
- Brand: WIDIA-Hanita
- Unit Size: 1
Description
Series 4777
VariMill I™
High-Performance Solid Carbide End Mills
Features
Back To Top- Unequal flute spacing.
- Center cutting.
- Single tool for both roughing and finishing operations requiring fewer setups.
Tech Specs
Back To Top| Chamfer Metric | 0.40 mm |
|---|---|
| Direction of Cut | Right Hand |
| Type | Finisher/Rougher |
| Product Name | End Mill |
| Coating | TiAlN |
| Number of Flutes | 4 |
| Brand | WIDIA-Hanita |
| Shank Diameter | 6.000 MM |
| Chamfer Decimal | 0.0157" |
| Metric Diameter | 4.00 mm |
| Lead Angle | 0 Degree |
| Decimal Diameter | 0.1570" |
| Helix Angle | 38 Degree |
| Material | Solid Carbide |
| Shank Style | Straight |
| Overall Length | 55.000 MM |
| Shank Length | 37.998 MM |
| Unit of Measure | Metric |