
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
.4 hp Right Angle Die Grinder (Replaces 51800 and 51803), 12,000 RPM, Spiral-Geared, Front Exhaust, 1/4 Inch & 6mm Collets
- Item Code: 47800
- Brand: Dynabrade
- Unit Size: 1
Description
Kevlar® phenolic vanes for longer life. Lightweight ergonomic design for greater comfort and control. One-piece spindle keeps all rotating components on the same centerline for reduced run-out, which means lower vibration levels for enhanced operator comfort.
Features
Back To Top- All models have air passage to continually cool the gear box; gears last longer! Pinion piloted on rotor to reduce run-out. Needle bearing assures proper shaft alignment.
- Dual wick lubrication system €“ saturated with gear oil for extended gear life €“ over 700 hours. This helps administer the right amount and keep the gear oil on the metal gears. Highest horsepower and torque levels of any similar competitive product.
- Governor-controlled motor maintains speed under load. Includes both 1/4" & 6mm collet inserts.
Tech Specs
Back To Top| Length Inches (mm) | 6" (150) |
|---|---|
| Motor Free Speed (RPM) | 12,000 |
| Collet Size | 1/4" and 6 mm |
| Exhaust Type | Front |
| Hose I.D. Size Inches (mm) | 1/4" (6) |
| Brand | Dynabrade |
| Height Inches (mm) | 2.9" (73) |
| hp (W) | .4 (298) |
| Air Inlet Thread | 1/4" NPT |