
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
DAT40-B CNC Router Pull Stud
- Item Code: 49013
- Brand: Techniks
- Unit Size: 1
Description
All mating surfaces are precision ground. Manufactured to the highest standards for maximum safety and long life. Hardened for maximum longevity.
Tech Specs
Back To Top| Hole | 7mm |
|---|---|
| Knob Diameter | 19mm |
| Brand | Techniks |
| For Use With | DAT40 Taper Holders |
| Spindle Taper | DAT40 Taper Holders |
| Threads | M16 |
| Neck | 14mm |
| Angle | 15° |
| Diameter | 23mm |
| Overall Length | 54mm |
| Style | DIN 69871 B |