
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
Angle-Head Mini-Dynorbital Random Orbital Sander Versatility Kit (Replaces 53402)
- Item Code: 49402-DYNABRADE
- Brand: Dynabrade
- Unit Size: 1
Description
Includes: 3,200 RPM Air Tool (see 49401), 54028 Random Orbital Sanding Head, 54018 Sanding Pad, 54029 Random Orbital Sanding Head, 54031 Sanding Pad, 50107 Sanding Pad, 54021 Adapter, Sample 2" Dia. Sanding Discs, 54030 Locking-Type Rotary Sanding Head, 50055 Collet Assembly (1/4" Capacity). Abrasives €“ 3/4" and 1-1/4" Dia. 9-micron (1000-grit) micro-finishing film discs; assorted wrenches.
Features
Back To Top- Built-in speed regulator, extended rear exhaust muffler, safety-lock lever included. Governor-controlled motor maintains speed under load.
- Sample 9-micron micro-finishing film discs are included. Optional 54585 Side Handle Assembly available.
- Tool also accepts 1/4"-28 threaded drill bits (not included).
Tech Specs
Back To Top| hp (W) | 0.4 (298) |
|---|---|
| Length Inch (mm) | 12.4" (316) |
| Sanding-Head Spindle Thread | Male Locking-Type |
| Free Speed RPM | 3,200 |
| Height Inch (mm) | 2.9" (74) |
| Orbit Dia. Inch (mm) | 3/16" (5) |
| Exhaust Type | Rear Exhaust Extended Muffler |
| Backing Pad Diameter Inch (mm) | 1-1/4" (32) |
| Tool Thread | 1/4"-28 Female For Sanding-Head Spindle |
| Hose I.D. Size Inch (mm) | 1/4" (6) |
| Brand | Dynabrade |