
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
Angle-Head Mini-Dynorbital Random Orbital Sander/Buffer Versatility Kit (Replaces 53403)
- Item Code: 49403-DYNABRADE
- Brand: Dynabrade
- Unit Size: 1
Description
Includes: 3,200 RPM air tool (see 49400), 54028 Random Orbital Sanding Head, 50120 Hook €™n Loop Pad for Bonnets, 54018 Sanding Pad, 54021 Adapter, 90028 Wool Bonnet, assorted wrenches, 90027 Terry Cloth Bonnet, 95723 Finesse Sanding Creme, 95727 Dynabrade Glaze, 54017 Sanding Pad and sample abrasives.
Features
Back To Top- Built-in speed regulator, extended rear exhaust muffler, safety-lock lever included. Governor-controlled motor maintains speed under load.
- Sample 9-micron micro-finishing film discs are included. Optional 54585 Side Handle Assembly available.
Tech Specs
Back To Top| Height Inch (mm) | 3" (77) |
|---|---|
| Orbit Dia. Inch (mm) | 3/16" (5) |
| Tool Thread | 1/4"-28 Female For Sanding-Head Spindle |
| Hose I.D. Size Inch (mm) | 1/4" (6) |
| Sanding-Head Spindle Thread | Male Locking-Type |
| hp (W) | 0.4 (298) |
| Brand | Dynabrade |
| Exhaust Type | Rear Exhaust Extended Muffler |
| Backing Pad Diameter Inch (mm) | 1-1/4" (32) |
| Free Speed RPM | 3,200 |
| Length Inch (mm) | 12.4" (316) |