
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/2 x 1/2 x 5/8 x 2-1/4 x 4 Solid Carbide Uncoated 3-Flute Endmill
- Item Code: 4AN313055 UNCOATED
- Brand: WIDIA-Hanita
- Unit Size: 1
Description
Series 4AN3
High-Performance Solid Carbide End Mills
Aluminum
Features
Back To Top- Center Cutting
Tech Specs
Back To Top| Neck Diameter | 0.4701 Inch |
|---|---|
| Shank Style | Straight |
| Decimal Diameter | 0.5000" |
| Metric Diameter | 12.70 mm |
| Product Name | End Mill |
| Lead Angle | 0 Degree |
| Type | Finisher |
| Brand | WIDIA-Hanita |
| Flute Spiral Directon | Right Hand |
| Fractional Diameter | 1/2" |
| Material | Solid Carbide |
| Shank Length | 1.8060 Inch |
| Shank Diameter | 1/2 Inch |
| Coating/Finish | None |
| Number of Flutes | 2 |
| Overall Length | 4 Inch |
| Unit of Measure | Inch |