
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/8 x 1/8 x 1/4 x 1-1/2 Inch Solid Carbide AlTiN 4-Flute VariMill Finishing Endmill
- Item Code: 4V4503001NT
- Brand: WIDIA-Hanita
- Unit Size: 1
Description
Series 4V05
High-Performance Solid Carbide End Mills
VariMill
Features
Back To Top- Unequal Flute Spacing
- Center Cutting
- Single Tool for both roughing and finishing operations requiring fewer setups
Tech Specs
Back To Top| Brand | WIDIA-Hanita |
|---|---|
| Shank Diameter | 1/8 Inch |
| Helix Angle | 38 Degree |
| Chamfer Decimal | 0.0100" |
| Decimal Diameter | 0.1250" |
| Metric Diameter | 3.175 mm |
| Overall Length | 1 1/2 Inch |
| Product Name | End Mill |
| Coating | AlTiN |
| Direction of Cut | Right Hand |
| Lead Angle | 0 Degree |
| Material | Solid Carbide |
| Number of Flutes | 4 |
| Shank Style | Straight |
| Type | Finisher |
| Unit of Measure | Inch |
| Fractional Diameter | 1/8" |