
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
5.5mm Metric Standard Socket, For Sheet Metal Screw, 1/4 Inch Square Drive
- Item Code: 5.5MM21
- Brand: Apex
- Unit Size: 1
Description
Long Length, 6 Point and Double Hex
Features
Back To Top- Impact Rated; Meets or Exceeds Proof Torque Requirement for Impact Standard ASME B107.111
- Made in the USA - Quality and Availability
- High-Carbon Alloy Steel and Proprietary Heat Treat Process Yields Greater Strength and Longer Life
- Cutting-edge Machining Process Allows Apex to Meet or Exceed Licensor Standards, Resulting in Tighter Tolerances and Superior Product Consistency
- Better and More Consistent Fit to Fasteners Leads to Better Torque Transfer
Tech Specs
Back To Top| Hex Opening | 5.5 mm |
|---|---|
| Brand | Apex |
| Magnetism | Non-Magnetic |
| Tool Type | 1/4” Square Drive Sockets, Metric |
| Overall Length (A) | 44.4 mm |
| U-Guard | No |
| Opening Modifer | 6 Point Hex |
| Type | Socket |
| Opening Depth (D) | 3.9 mm |
| Diameter Nose End (B) | 9.5 mm |
| Socket Type Length | Long |
| Diameter Drive End (C) | 12.7 mm |