
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
U Diameter, Taper Length Drill, 2 flutes, HSS, Straight Shank, 130° Point, Right Hand Cut
- Item Code: 501-9.340
- Brand: Guhring
- Unit Size: 1
Description
Guhring offers a parabolic flute design called GT that allows end users to drill deeper, with less drill retracts and high feed rates. The open flute design decrease chip packing while the parallel web design aids in chip evacuation. Once considered a design for drilling aluminum, Guhring refined the parabolic flute form and developed designs for all materials. No other manufacturer offers the variety of parabolic flute designs that Guhring now offers as standard stocked items.
The GT50 design is best suited for aluminum and gummy materials. The wide open flute design allows the GT50 to drill faster and deeper than conventional Type N flute profiles without time consuming retracts for chip clearing. GT50 parabolic drills are used in taper length and extra length style drills for deeper hole applications.
Features
Back To Top- Reduce -- and even eliminate -- the need for chip clearing peck cycles
- Increased feed rates over standard high speed steel drill flute designs
- Chip evacuation is improved for better finished hole and part quality
- Reduce cycle times and improve manufacturing efficiency
- Hundreds of stocked standard sizes in inventory
Tech Specs
Back To Top| Length of Cut (mm) | 100.99 |
|---|---|
| Point Angle | 130° |
| Overall Length Metric | 175.00 mm |
| Shank Diameter (mm) | 9.34 |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Letter Size | U |
| Decimal Size | 0.3677" |
| Metric Size | 9.34 mm |
| Brand | Guhring |
| Material | High Speed Steel |
| Series | 501 |
| Shank Type | Straight |
| Drilling Depth | Taper Length |
| Flute Length (mm) | 115 |
| Number of Flutes | 2 |