
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
.7 hp, 11,000 RPM, Gearless, Rear Exhaust, Locking-Type Female Pad, 4 Inch (102 mm) Dia. Pistol Grip Disc Sander
- Item Code: 50324-DYNABRADE
- Brand: Dynabrade
- Unit Size: 1
Description
Includes 50192 Locking-Type Pad (4" diameter); pad mounts to tool spindle without adapters. Governor speed control maintains RPM under load.
Features
Back To Top- Gearless for reduced maintenance and down-time. Removable side handle.
Tech Specs
Back To Top| Tool Spindle Thread | 3/8"-24 Male |
|---|---|
| Backing Pad Diameter Inch (mm) | 4" (102) |
| Hose I.D. Size Inch (mm) | 3/8" (10) |
| hp (W) | .7 (521) |
| Brand | Dynabrade |
| Free Speed RPM | 11,000 |
| Height Inch (mm) | 5-5/8" (143) |
| Length Inch (mm) | 6-5/8" (168) |
| Exhaust Type | Rear |