
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
.4 hp, 15,000 RPM, Geared, Extended Rear Exhaust, Locking-Type Female Pad, Shroud, 3 Inch (76 mm) Dia. Self-Generated Vacuum Right Angle Disc Sander
- Item Code: 50570-DYNABRADE
- Brand: Dynabrade
- Unit Size: 1
Description
Powerful .4 hp (298 W) Air Motor for Smooth, Controlled Sanding. Unique Vacuum Shroud Diverts Dust and Debris to Vacuum Source. For Use With 3" (76 mm) Diameter Locking-Type Abrasive Discs
Dynabrades Vacuum Disc Sander powers 3" (76 mm) diameter Abrasive Discs, for efficient material removal on non-ferrous surfaces such as carbon fiber, fiberglass, painted aluminum and more. As tool is sanding, flexible Vacuum Shroud captures dust, debris and contaminants (including Hexavalent Chromium) to vacuum source - ensuring cleaner, safer workplace. This is an essential tool for aerospace, automotive, marine and transportation industries!
Features
Back To Top- Each model includes 51346 Backing Pad, for 3" (76 mm) diameter locking-type abrasive discs. Utilizes tools exhaust to create strong vacuum suction. 1" (25 mm) diameter vacuum port ready for connection to optional portable self-contained dust collection system.
- Standard Shroud height of 1-1/2" (38 mm) accommodates 3" (76 mm) diameter bristle-type discs (sold separately). Standard Shroud may also be trimmed for customized applications. Vacuum Shroud constructed of high-quality clear urethane. Unique view -port allows operator to see edge of sanding disc, and offers optimum view of work surface. Flexible, non-marring Vacuum Shroud allows capture of dust, debris and contaminants (including Hexavalent Chromium). Vacuum Shroud angle of 6 degrees ensures ideal surface contact for maximum debris extraction.
- Wick-Lube system extends gear life with simple lubrication.
Tech Specs
Back To Top| Height Inch (mm) | 4-3/8" (109) |
|---|---|
| Length Inch (mm) | 9-11/16" (247) |
| Hose I.D. Size Inch (mm) | 1/4" (6) |
| Free Speed RPM | 15,000 |
| hp (W) | .4 (298) |
| Tool Spindle Thread | 1/4"-20 Male |
| Backing Pad Diameter Inch (mm) | 3" (76) |
| Brand | Dynabrade |
| Exhaust Type | Rear |