
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
.5 hp, Straight-Line, 18,000 RPM, Front Exhaust, 1/4-20 Female Thread Adapter, Dynastraight Flapper Finishing Tool
- Item Code: 51130-DYNABRADE
- Brand: Dynabrade
- Unit Size: 1
Description
Dynastraight Flapper Air-Powered Abrasive Finishing Tool is ideal for polishing insides of pipe and tubing. Also excellent for light deburring.
Features
Back To Top- Remove rust, oxide and scale; clean welds, remove paint and surface condition using abrasive flap wheels. Adjustable speed, lever throttle, front exhaust.
- 18,000 RPM, .5 hp. Includes 51029 Flap Wheel Adapter.
- Accepts optional 90831 abrasive flap wheel, 2-1/2" dia. x 1" wide.
Tech Specs
Back To Top| Length Inches (mm) | 17-1/8" (435) |
|---|---|
| Motor Style | Gearless |
| Thread Adapter | 1/4"-20 Female |
| Height Inches (mm) | 1-7/8" (48) |
| hp (W) | .5 (373) |
| Max. Abrasive Dia. Inches (mm) | 3" (76) |
| Motor Free Speed (RPM) | 18,000 |
| Exhaust Type | Front |
| Brand | Dynabrade |
| Air Inlet Thread | 1/4" NPT |
| Hose I.D. Size Inches (mm) | 3/8" (10) |