
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
.7 hp, 20,000 RPM, Front Exhaust, 3/8-24 Spindle Thread, Router
- Item Code: 51330-DYNABRADE
- Brand: Dynabrade
- Unit Size: 1
Description
Ideal for chamfers and roundover cuts on hardwoods, softwoods, solid surfaces or plastics. Great for laminate trimming, surface planing, beveling and cornering.
Features
Back To Top- Tool accepts optional high-speed steel router bits with 1/4" diameter shank capacity. Also accepts optional 1/8" collet insert, for mounting 1/8" diameter router bits.
- Lightweight, non-marring composite fixed base allows for a 90 degrees cut. Base offers easy height adjustment.
- Safety-lock lever is standard. Front exhaust directs chips away from cutter.
- Spindle lock allows one-wrench cutter changing. Includes guide rails, ideal for use on glue seams.
Tech Specs
Back To Top| Base Size Inches (mm) | 3-1/4" (83) x 3-1/2" (89) |
|---|---|
| Collet Depth Inch (mm) | 1-5/8" (41) |
| Exhaust Type | Front |
| Power Transmission | Gearless |
| Hose I.D. Size Inches (mm) | 3/8" (10) |
| Brand | Dynabrade |
| Configuration | Straight-Line |
| Air Inlet Thread | 1/4" NPT |
| Height Inches (mm) | 8-1/4" (210) |
| Motor Free Speed (RPM) | 20,000 |
| Collet Insert Size | 1/4" |
| hp (W) | .7 (522) |