
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
.7 hp, 0-2,000 RPM, Rear Exhaust, 5/8-11 Spindle Thread, 5-8 Inch (127 mm-203 mm) Dia. Right-Angle Wet Rotary Sander, Basic
- Item Code: 51474-DYNABRADE
- Brand: Dynabrade
- Unit Size: 1
Description
Basic Model runs 5" (127 mm), 6" (152 mm), or 8" (203 mm) diameter polishing pads. Pads sold separately. Without pre-assembled hook-ups for those not requiring through-the-tool water feed (for those who prefer to use a hose or spray bottle). Accepts variety of abrasive products including wet or dry discs, non-woven-nylon surface conditioning discs and filmbacked discs.
Water is fed through the center of pad directly to the work surface, providing optimum flushing of work surface and pad. This prevents build-up of sanding residue on the disc, allowing the tool to be used efficiently in any position. Independent water rinse allows flushing of the work surface without starting the tool.
Features
Back To Top- Rear exhaust muffler reduces noise levels. Conventional rotary action with lubricated gears.
- High torque air motor has variable speed.
- Safety-lock throttle and soft-grip handle (adjusts to left or right hand).
Tech Specs
Back To Top| Height Inch (mm) | 3-1/8" (79) |
|---|---|
| Hose I.D. Size Inch (mm) | 3/8" (10) |
| Length Inch (mm) | 13" (330) |
| Backing Pad Diameter Inch (mm) | 6"-8" (152-203) |
| hp (W) | .7 (522) |
| Exhaust Type | Rear |
| Tool Spindle Thread | 5/8"-11 Male |
| Brand | Dynabrade |
| Free Speed RPM | 0-2,000 |