
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
.1 hp Straight-Line Extension Pencil Grinder, Central Vacuum, 50,000 RPM, Turbine Air Motor, Rear Exhaust, 1/8 Inch Collet
- Item Code: 51630-DYNABRADE
- Brand: Dynabrade
- Unit Size: 1
Description
Turbine-Driven Air Motor Models are ideal for precision deburring and finishing on a variety of surfaces. High-efficiency air motor has no wearable gears, vanes or blades. Oil-free operation minimizes maintenance time and repair costs. Air motor is controlled with patented governor, providing constant tool speed under load. Quality high-speed bearings are included.
Features
Back To Top- Tool has integrated collet with 1/8" Collet Insert (51659)
- Housing has non-slip rubber grip for additional control. Tactile cues on shaft end alert operator to rotating collet area.
- Changing of attachment is achieved with easy, two-wrench maneuver. Includes high-quality flexible air hose.
Tech Specs
Back To Top| Length Inches (mm) | 6" (152) |
|---|---|
| Collet Size | 1/8" |
| hp (W) | .1 (75) |
| Hose I.D. Size Inches (mm) | 1/4" (6) |
| Motor Free Speed (RPM) | 50,000 |
| Exhaust Type | Rear |
| Height Inches (mm) | 1-7/8" (48) |
| Air Inlet Thread | 1/4" NPT |
| Brand | Dynabrade |