
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
.1 hp Straight-Line Pencil Grinder, 60,000 RPM, Turbine Air Motor, Rear Exhaust, 1/8 Inch Collet, with Mount Stem
- Item Code: 51740-DYNABRADE
- Brand: Dynabrade
- Unit Size: 1
Description
Turbine-Driven Air Motor Models are ideal for precision deburring and finishing on a variety of surfaces. High-efficiency air motor has no wearable gears, vanes or blades. Oil-free operation minimizes maintenance time and repair costs. Air motor is controlled with patented governor, providing constant tool speed under load. Quality high-speed bearings are included.
Features
Back To Top- Tool has integrated collet with 1/8" Collet Insert (51659)
- Housing has non-slip rubber grip for additional control. Tactile cues on shaft end alert operator to rotating collet area.
- Changing of attachment is achieved with easy, two-wrench maneuver. Includes high-quality flexible air hose.
- Teal Tool Cap for easy tool speed identification when using multiple models. Model includes Mount Stem for use on robotic arms and other fixed mount applications.
Tech Specs
Back To Top| Hose I.D. Size Inches (mm) | 1/4" (6) |
|---|---|
| Collet Size | 1/8" |
| Exhaust Type | Rear |
| Length Inches (mm) | 7-3/16" (182) |
| hp (W) | .1 (75) |
| Height Inches (mm) | 1-1/2 (39) |
| Brand | Dynabrade |
| Air Inlet Thread | 1/4" NPT |
| Motor Free Speed (RPM) | 60,000 |