
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
.1 hp Straight-Line Pencil Grinder, 100,000 RPM, Turbine Air Motor, Rear Exhaust, 3/32 Inch Collet
- Item Code: 51812
- Brand: Dynabrade
- Unit Size: 1
Description
Turbine-Driven Air Motor Models are ideal for precision deburring and finishing on a variety of surfaces. High-efficiency air motor has no wearable gears, vanes or blades. Oil-free operation minimizes maintenance time and repair costs. Air motor is controlled with patented governor, providing constant tool speed under load. Quality high-speed bearings are included.
Features
Back To Top- Tool has integrated collet with 3/32" Collet Insert (51674)
- Housing has non-slip rubber grip for additional control. Tactile cues on shaft end alert operator to rotating collet area.
- Changing of attachment is achieved with easy, two-wrench maneuver. Includes high-quality flexible air hose.
- Speed of 100,000 RPM offers enhanced cut rate. Ideal for use on metals, alloys, graphite, wood, glass and resin with high glass content. Silver Tool Cap for easy tool speed identification when using multiple models.
Tech Specs
Back To Top| Motor Free Speed (RPM) | 100,000 |
|---|---|
| Collet Size | 3/32" |
| Hose I.D. Size Inches (mm) | 1/4" (6) |
| Height Inches (mm) | 1-1/2 (39) |
| Length Inches (mm) | 5-5/16" (135) |
| hp (W) | .1 (75) |
| Exhaust Type | Rear |
| Air Inlet Thread | 1/4" NPT |
| Brand | Dynabrade |