
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1.0 hp Trim Router (Complete), 20,000 RPM, 1/4 Inch Collet, Governor-Controlled, Rear Exhaust
- Item Code: 51860-DYNABRADE
- Brand: Dynabrade
- Unit Size: 1
Description
Ideal for countless routing applications, on surfaces such as hardwoods and softwoods, cabinets, casework, doors, panels, counter-tops, displays and more!
Features
Back To Top- 1.0 hp air motor is governor-controlled to maintain consistent speed under load. Lightweight thermal-insulated tool housing is ergonomically designed for operator comfort.
- Each model includes 1/4" collet, for accepting optional 1/4" router bits. Safety-lock throttle lever prevents accidental tool start-up, for enhanced workplace safety.
- Tool includes router nose assembly and 51861 template guide (with 1/2" dia. base). Nose assembly and template guide are nickel-plated for added durability.
- Allows quick adjustment of trim housing depth. Two wrenches included.
Tech Specs
Back To Top| hp (W) | 1.0 (749) |
|---|---|
| Length Inches (mm) | 10.9" (277) |
| Exhaust Type | Rear |
| Height Inches (mm) | 1.9" (48) |
| Collet Insert Size | 1/4" |
| Hose I.D. Size Inches (mm) | 3/8" (10) |
| Motor Free Speed (RPM) | 20,000 |
| Brand | Dynabrade |
| Power Transmission | Gearless |
| Configuration | Straight-Line |
| Air Inlet Thread | 3/8" NPT |