
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
.4 hp, Straight-Line, 0-3,200 RPM, Rear Exhaust, 1/2 Inch (13 mm) Dia. Arbor, Lightweight Dyninger Finishing Tool
- Item Code: 52052
- Brand: Dynabrade
- Unit Size: 1
Description
0-3,200 RPM, .4 hp. For running arbor-mount abrasive stars or Dynacushion wheel. Includes 12980 Arbor (1/2" diameter) for mounting up to five 4" diameter arbor-mount sanding stars (1/2" center hole). Arbor includes spacers to be used between the stars for added flexibility. (Stars sold separately.)
Features
Back To Top- Lightweight Dyninger Air-Powered Abrasive Finishing Tool, for use with Spindle-Mount, Arbor-Mount and Eyelet Sanding Stars.
- For whitewood/sealer sanding, light deburring of metal, or fabrication and finishing of composite surfaces.
- Excellent for use on wooden parts, moldings, raised panels and intricate profiles. Eliminates raised grain and removes loose fibers when whitewood sanding as well as scuffing sealer coats.
- Tool includes 94407 Air-Flow Control Dynaswivel fitting for maximum tool maneuverability and control.
Tech Specs
Back To Top| Length Inches (mm) | 8-3/4" (222) |
|---|---|
| hp (W) | .4 (298) |
| Max. Abrasive Dia. Inches (mm) | 3/4" to 4" (19 to 120) |
| Hose I.D. Size Inches (mm) | 1/4" (6) |
| Motor Free Speed (RPM) | 0 to 3,200 |
| Exhaust Type | Rear |
| Height Inches (mm) | 1-5/8" (40) |
| Brand | Dynabrade |
| Motor Style | Planetary-Geared |
| Tool Thread | 3/8"-24 Male |
| Air Inlet Thread | 1/4" NPT |
| Wheel Arbor Dia. Inches (mm) | 1/2" (13) |